Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Temiz ve pürüzsüz bir cilt herkesin isteyeceği genç ve sağlıklı görünümü sağlayan en önemli faktör. Dolayısıyla cilt bakımı, yaşlanma belirtilerinin azaltılması ve canlı gözükmenin anahtarı denebilir. Peki, Cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt bakımını temelde birkaç adımla anlatmak mümkün fakat gelişen kozmetik sektörü her geçen gün farklı bir ürün çıkararak karışık olan kafalarımızın biraz daha karışmasına neden olabiliyor. Yüz yıkama jelleri ve yağları, serumlar, maskeler, peeling ürünleri, tonikler…

İşte, bu kadar geniş ürün yelpazesi varken cilt bakımı yapmak zor bir işlem gibi gözükebiliyor. Evde uygulayacağınız pratik cilt bakımı işlemleriyle cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Cilt Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

- Cildinizi tanıyın. Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu ve cildinizin neye ihtiyacı olduğunu belirleyin. Bu kararı verirken bir dermatoloğa başvurmanız bu adımı oldukça kolaylaştıracaktır.

- Cildinizin ihtiyacı olmayan ürünleri sırf trend oldukları için kullanmayın.

- Az ve öz bir rutininiz olsun. Çok fazla ürünü cildinize uygulamayın.

Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalı?

Genel olarak cilt bakım rutini üç ana adımdan oluşur. Bu adımlar: temizleme, arındırma ve nemlendirme işlemlerini içeren aşamalardır.

Öncelikle işe düzenli olarak yüzünüzü ve vücudunuzu yıkamakla başlayabilirsiniz. Yüzünüzü her gün sabah ve akşam yıkayabilirsiniz. Vücut temizliği içinse yaz aylarında hemen hemen her gün duş alabilir, kışın ise bu süreyi 2-3 günde bire çıkarabilirsiniz.

Cilt temizliğini sağladıktan sonra bir diğer adım ise cildi ölü hücrelerden arındırmak. Bu kısımda devreye kimyasal ve fiziksel olarak ikiye ayırdığımız peeling ürünleri giriyor. Daha sonra ise en az yüz yıkamak kadar önemli bir adım olan nemlendirme adımı geliyor. Cildi nemlendirmek için kullandığımız ürün, serum, krem veya yağ formunda olabilir burada önemli olan cildinizin ihtiyacını karşılayabilmesi ve cildinize uygun olmasıdır.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 0

Yorum Ekle

Blog'da Ara

Kategoriler

Firmanızı Ücretsiz Ekleyin

İşletmenizi Nerede360'a hemen ekleyin, yeni müşteriler sizi bulsun!