Kışın Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış sürüşü diğer mevsimlerde karşılaşmayacağınız bir dizi tehlikeler barındırabilir. Aracınızın durmasını sağlayan frenler bu mevsimde yağmur, buz ve kardan büyük ölçüde etkilenmektedir.

Hava durumu, yolculuğunuzun yani aracınızın kontrolünü ele geçirdiğinde güvenli bir şekilde nasıl manevra yapacağınızı bilmek, bir kazadan kurtulma şansınızı arttırmak için yardımcı olabilir.

Sıcaklıklar düşmeye başladığında, aracınızın kontrollerini yaptırmaya dikkat edin. Aracın lastiklerini ve lastik basıncını, aküsünü, kayışları ve hortumları, radyatörü, yağ seviyesini, lambaları, frenleri, egzoz sistemini, silecekleri ve ateşleme sistemini kontrol etmek için zaman ayırın ve aracın herhangi bir eksiği kalmadığından emin olun.

Kaygan yollarda giderken her zaman üç ana unsura uyulmalıdır:

- Dikkatli olun

- Yavaş bir sürüş yapın

- Kontrol altında kalın

Otoban Kazası

Unutmayın; yağmurda, buzda veya karla kaplı yollarda, aracınızdaki lastikler yere çok iyi tutunamayacağı için yaz aylarındaki sürüş kontrolünüze sahip olmazsınız. Bu sebepten dolayı hızlı sürüş, yüksek hızda dönme veya durma mesafenizin aynı kalmayacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle, aşağıdakileri uygulamanızda fayda var:

- Hızınızı azaltın

- Daha yavaş dönün

- Takip mesafesini arttırın

Bazı güvenlik uzmanları, sürücülerin kaygan yollarda hızlarını en azından bulundukların yolun hız sınırının yarısına düşürmesini ve ekstra dikkatli olmalarını önerir. Tabi ki hava durumunun sertlik derecesine göre aracınızı güvenli bir şekilde nasıl süreceğinizi tahmin edebilirsiniz. Karlı yollarda daha da yavaş sürebilirsiniz.

Lastikleriniz aşırı aşınmışsa, aracınızla kaza yapma şansınız çok yüksektir. Kontrol edin ve gerekliyse lastikleri değiştirin. Lastik basıncının doğru değerlerde olması, güvenli kış sürüşünün önemli bir parçasıdır. Lastiklerin basıncı düştükçe arabalar daha çok zorlanmaktadır. Soğuk kış aylarında sık sık lastiklerin basıncını kontrol edin ve şişirin.

Kışın araç sürerken, yollarda güvenli kalmanın birkaç yolu:

- Lastiklerinizin kaymasını önlemek için ani ve dengesiz kalkışlar yapmayın. Eşit ve yavaş şekilde hızınızı arttırın.

- Kar ve buz bulunan yerlerde, zincire ihtiyaç duyduğunuz taktirde takın.

- Sürüş hızınızı azaltın. Sürüş yeteneğinizin sınırlarınızın farkında olun.

- Sert frenlemeden kaçının. Sert fren yapmanız, aracın hakimiyetini kaybetmenize neden olur.

- Aracınız ile önünüzdeki araç arasında güvenli bir mesafe bırakın.

- Sisli veya buzlu camlarla aracınızı kullanmayın. Gerekirse arabanızın camlarını açarak, sürüşünüzü gerçekleştirmelisiniz.

- Gizli buzlanma en çok dikkat etmeniz gereken tehlikelerden biridir. Köprülerde ve gölgeli alanlar gibi yerlerde karşılaşabileceğinizin farkında olun ve emniyetinizi alın.

Kaygan kış yollarında aracınızı sürerken her kazayı önleyemeyebilirsiniz ancak yukarıda bahsedilen noktalara dikkat ederek olası kaza durumlarının önüne geçebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 0

Yorum Ekle

Blog'da Ara

Kategoriler

Firmanızı Ücretsiz Ekleyin

İşletmenizi Nerede360'a hemen ekleyin, yeni müşteriler sizi bulsun!