Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir konut sahibi olmak günümüzde oldukça yüklü sermaye gerektiriyor. Mevcut ekonomik koşullar, belli bir birikim sahibi olmadan ev sahibi olmayı neredeyse olanaksız hale getiriyor. Bu nedenle de pek çok kişi için, konut kredisi başvurusu en makul çözümlerden biri olarak öne çıkıyor.

Konut kredisi ev sahibi olmanın günümüzde en ideal formüllerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle de konut fiyatları ve standartları bu denli yüksek bir seviyeye ulaşmışken belirli miktarda kredi almak satın alma sürecini kolaylaştırıyor. Konut kredisinin bu denli ilgi görmesinin en temel nedeni insanların bir nevi kira ödemeye devam eder gibi ev sahibi olma düşüncesidir. En azından kendi evine sahip olmanın verdiği pozitif duygu, insanların gözünde bir anlamda kredi borçlarını önemsiz kılmaktadır.

Konut kredisine ait borç; birkaç sene içinde bittikten sonra ise elinizde güvenli bir sermaye oluşturmuş oluyorsunuz.

Konut kredisinin temel mantığı, satın alınmak istenen evin banka tarafından teminat altına alındığı bir kredi türüdür. Bu kredi türünde faizler % 5 ile % 30 arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Satın almak istediğiniz evin öncelikle krediye uygun olup olmadığını araştırmalısınız. Yasa gereği evin ekspertiz değerinin yaklaşık %25’i kadarını peşin olarak sunmanız gerekir. Belirlenmiş olan faiz oranları sözleşmeniz boyunca sizden aylık olarak temin edilir. Bankalar konut kredisi taleplerinde gelir beyanı, kimlik ve ikametgâh gibi temel belgeler talep eder. İpotek uygulaması geçerli olduğu için kefil şartı koşulmaz.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 0

Yorum Ekle

Blog'da Ara

Kategoriler

Firmanızı Ücretsiz Ekleyin

İşletmenizi Nerede360'a hemen ekleyin, yeni müşteriler sizi bulsun!