Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözümleri

Saç, insan vücudunun baş kısmında yer alan deri üzerinde bulunan kıl yumağıdır. İnsanı güzel sağlıklı gösteren bu saçlar, bazı olumsuzlukların durumuna göre çok ya da az dökülebilmektedir. Sağlıklı bir bireyin saçları bile günde 50 - 100 tel arası saç teli döktüğü gözlemlenmiştir. Fazla dökülen saçlar özellikle fiziksel görüntüyü bozacağından psikolojik rahatsızlık yarattığı durumlara rastlanmıştır. Erkeklerin saç dökülme durumu kadınların saç dökme oranına göre daha fazladır. Dökülmeler kadın ve erkeklere göre değişmektedir.

Saçlar Neden Dökülür?

İlk akla gelen ve yaygın olan neden strestir. Buna bağlı gelişen etmenler saçı sık döker ve saç dökülmesi nedenleri bununla sınırlı değildir. Kullanılan ilaçlar varsa yan etkileri, kemoterapi, kanser tedavisi, saçlarda oluşan mikrobik nedenler, psikolojik rahatsızlıklar, kişinin bilerek saçına zarar uygulaması ve genetik nedenler de saçları dökmektedir.

Kadın ve Erkeklerde Saç Dökülme Durumu

Genel olarak kadınlara bakıldığında; hamilelik ve menopoz durumu, hormonlarda yaşanılan değişimler ve yaşanılan psikolojik durumların etkenleri saç dökülmesine neden olmaktadır. Erkeklerin durumu kadınların durumuna göre biraz farklıdır. Vücutlarda eksik olan demir eksikliği, kansızlık ve DHT hormonu yani genetik yolla dökülmedir.

Saç Dökülmesinin Çözümleri Nelerdir?

Saç dökülmesi ciddi bir sorun olduğu gibi bazı hastalıkların da habercisidir. Bundan dolayı kişiye uygun saç dökülmesini engelleyen nedenler bulunduğu taktirde sorunlar azaltılabilir. Genelde saç dökülmesini ne engeller sorusu sorulduğunda ilk önce dökülmeye neden olan hastalık ya da sorun bulunup ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Kullanılabilecek ilaçlar, şampuanlar ve saç ektirmek bu yöntemlerin arasındadır.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 0

Yorum Ekle

Blog'da Ara

Kategoriler

Firmanızı Ücretsiz Ekleyin

İşletmenizi Nerede360'a hemen ekleyin, yeni müşteriler sizi bulsun!