Tuz Kullanımının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tuz Kullanımının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tuz Kullanımının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tuz, kimilerine göre mutfakların olmazsa olmazı iken kimilerimiz için ise faydası ve zararı pek de bilinmeyen bir besindir. Her mutfağın olmazsa olmazı tuz, kararında tüketildiğinde vücuda inanılmaz faydalar barındırırken aşırıya kaçıldığında ise zararlı etkileri de beraberinde getirmektedir. Kısacası tuz, sağlığımıza doğrudan etki eden ve bilinçli kullanılması gereken bir maddedir. Peki, tuzun fayda ve zararları nelerdir?

Tuzun Faydaları

Tuzun faydalarına bakıldığında, en bilinen özelliği yemeklerimize kattığı lezzettir. Çoğu insan tuz olmadan yemeğin tadına varamaz. Tuzun mikrop öldürücü özelliği sayesinde yiyeceklerin temizliğinde de oldukça kullanışlıdır. Ayrıca tuz, büyüme çağındaki bireylerin gelişimi için oldukça faydalı bir besindir. Vücuttaki asit-baz dengesini sağlayarak güçlü bir metabolizmaya sahip olmanıza yardımcı olur. Kararında tüketilen tuzun da sindirim sistemine faydalı olduğu yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Ancak her besinde olduğu gibi tuzun gereğinden fazla kullanılması da tehlikeli ve sağlığa zararlıdır.

Tuzun Zararları

Tuz kullanımında aşırıya kaçmak kişinin tansiyonunu yükseltebilmekte ve böbrekleri fazla çalışmaya zorlayarak böbreklerin yorulmasına neden olabilmektedir. Bu da beraberinde birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Günümüzde ise tuzun fazlaca kullanılması kilo vermek isteyen kişiler için oldukça kilit bir noktadır. Tuzun fazla kullanılması vücutta gereğinden fazla su tutacağı için kilo kaybını da yavaşlatacaktır. Böyle bir durumda bu fazlalığı terleyerek vücuttan atmanız gerekecektir. Bu da ekstra yorulma ve halsizlik yaratacaktır.

Anahtar Kelimeler

Yorumlar - 0

Yorum Ekle

Blog'da Ara

Kategoriler

Firmanızı Ücretsiz Ekleyin

İşletmenizi Nerede360'a hemen ekleyin, yeni müşteriler sizi bulsun!